O kapele

martin-vitacek.jpg viktor-duchek.jpg tomas-kotora.jpg pepa-petrzelka.jpgJirka Kříž

Na Starý Kolena Band to je badna krásných, mladých a perspektivních muzikantů, kteří se rozhodli hudebně vyučit na jižanském rocku, blues, tvrdém country, melodických písních a vše skloubili v jeden celek. Říkají tomu Hard American Country Music a dělají to opravdu s chutí a nasazením.

Nápad na založení kapely, která by hrála přesně tento repertoár se zrodil v hlavě Tomáše Kotory ( do té doby lídra a textaře studentské Rock´n´Rollové kapely Kam Běžíte ?! ) v roce 1992 na Radiotherapeutickém oddělení FN v Plzni, kde vznikl i název, plakát, repertoár a image kapely s klobouky a jižanskými vlajkami. Dokonce se dochovaly i originály nahrávek, kreseb, textů a plakátů :-)) To vše za vydatné podpory dnes již bohužel nežijícího kolegy a amerikanisty pana Josefa Havlíka. Sehnat ale v té době vrstevníky na takovou muziku bylo nemožné. Buť byli moc velcí kotlíkáři, nebo rockeři či punkeři. A tak se muselo počkat, až se zestárne – na stará kolena.

A tak se čekalo do roku 2002, kdy Tomáš Kotora opustil tehdy lokalitě se vyjímající kapelu Redbols, přestoupil do rockovější stáje General Bass, a začal znova hledat partičku pro radost. Rockeři co znal to stále hrát nechtěli (co by za to dneska někteří dali :-)) ) a folkaře, kotlíkáře a jiné opékače ( Tom sám jezdil mnoho let na vandry, tak si to snad může dovolit říct, aniž by se někdo urazil)  už zase nechtěl Tomáš. A tak  pomohly  inzeráty. Díky inzerátu se ustálila zakládající dvojka kapely Tomáš Kotora - Ladislav Stuchl, kteří si rozdělili starosti o to, co oba uměli nejlépe. Tomáš sehnal a platil (a dělal to donedávna) zkušebnu, aparát, vybírá repertoár a domlouvá vystoupení, Ladislav začal hledat muzikanty. Společně píší texty. Byly to doby hodiny diskuzí, pouštění té pravé muziky co měli oba v archívu. Hodně tehdy pomohla Tomova návštěva v USA v roce 2000. Jasně že byla i diskuze o nástrojovém složení (zda housle či saxofon atd.), které kapelu nasměruje hudebně. Ale to je v pořádku a vždy tak, když se sejde rocker a bluegrassista.  Došlo i ke změně připraveného názvu na tehdy pro všechny přijatelný a odhlasovaný Jack Daniel. Jako další kytarista v té době přišel Pepa "Žíla" Petrželka, ale po neschodách s Ladislavem Suchlem dal Tomovi na výběr. Ten se tehdy rozhodl pro spolupráci s Ladislavem. Hlavními kolegy se dál stali tenorsaxofonista Libor Metelák a basák Čenda Fiala a za bicí usedá  Martin Zima. Spojení rocker a bluegrassista dokázalo do kapely přivádět plno muzikantů. Kapelou projde například Jiří “Bavr” Lokajíček (bicí), Marek Guldan (basa) atd. Kapela se ustálí na složení: Tomáš Kotora (zpěv),  Vladimír Stuchl (kytara), Honza Zmeko (kytara), David vyhnánek (basa) a Láďa Kubík (bicí). Odehraje se několik akcí, natočí demosnímek pro prezentaci, udělá soustředění kapely u Tomáše na chalupě ve stodole a začne se v tomto složení konečně přitvrzovat muzika a kapela se začne prosazovat.

Poté, co byl z osobních důvodů v kapele Ladislav Stuchl “vystřídán” v roce 2004 původně zakládajícím členem Pepou Žílou Petrželkou a přišel Libor “Bestijáš” First si kapela odhlasovala název Na Starý Kolena Band a Jack Daniel zaniká. Kapela zkouší a vystupuje. V zimě 2006 odchází po dohodě David Vyhnánek a po něm v květnu pak bez udání důvodu kapelu ze dne na den před natáčením CD opustili Honza Zmeko s Láďou Kubíkem. Později se ukáže, že odešli i s repertoárem do znovuzakládaného Jack Daniel. Přichází Viktor Duchek (basa), Láďa Pešta (bicí) a Martin Vitáček (klávesy). Tomáš po vzájemné dohodě ukončil fungování v kapele General Bass a Na Starý Kolena Band aby dodrželi smlouvu se v nové sestavě na první společnou zkoušku sešli hned v srpnu a to rovnou v nahrávacím studiu ExAvik a  natočili 2 písničky na CD - Folkrock v Plzeňském kraji ( vydal AVIK ) ,  - Za vodou a  Boltec Tvůj.

Jako vydatná posila přichází v říjnu Mirek Jančařík (kytara). Přitvrzuje se v muzice a ustálí se i vizuální stránka. Prostě klobouky, kůže a jižanský vlajky k takové muzice patří.

V letech 2006 - 2011 hraje kapela ve stálém složení: Mirek Jančařík - kytara, Pepa Žíla Petrželka - kytara, zpěv, Ladislav Pešta -  bicí, zpěv, Libor Bestyjáš First - foukací harmonika, zpěv, Martin Vitáček - klávesy, zpěv,  Viktor Duchek - basa a Tomáš Kotora - zpěv, akustická kytara .

V roce 2009 vydává kapela své 1. CD s názvem DEAD. Jelikož je celé natočené živě, tak když živé CD, tak mrtvý název. :-) CD je možné zakoupit na koncertech kapely, či v síti prodejen, či po internetu. Jsou na něm písně: Nebo Tě zbijou, Boltec Tvůj, I´am sorry mama, Za vodou, Žít a jenom žít, Johny Walker, Podej ruku, Příteli můj, Zle je, Chytrej dědek, Tak nastartuj. Jako hosté na CD zazpívaly Renáta Kukaňová, Ilona Šimánková a Eva Kolouchová.

V roce 2010 kapela vyhrává Samsonovy štafle rádia SAMSON, probojuje se na Stodolu Michala Tučného.

Od roku 2010 se z Libora Bestyjáše Firsta - foukací harmonika, zpěv a Ladislava Pešty na jejich vlastní přání a k naší lítosti stávají hosté na vystoupení kapely. Na jejich místa přichází Jan Libnar - foukačka a Mirek Bílý - bicí. Oba v kapele od jara 2011 zůstávají natrvalo, ale v létě dochází k výměně na postu kytaristy. Mirek Jančařík odchází po 6ti letech hrát podstatně tvrdší muziku. Kapelou proběhne Vĺáďa Kaldec ( kytariska projektú Vl.Šafránka, Kutlochu, 4Bristols, atd .. ) a přichází na trvalo Jirka Kříž (kytara, zpěv).

V letech 2011 - 2017 hraje kapela ve stálém složení: Jirka Kříž - kytara, zpěv, Pepa Žíla Petrželka - kytara, zpěv, Míra Bílý -  bicí,  Martin Vitáček - klávesy, zpěv,  Viktor Duchek - basa a Tomáš Kotora - zpěv, akustická kytara .

Kapela přitvrdila muziku, odehrála plno klubů, pivních slavností, oslav osvobození měst, motosrazů i soukromých akcí a jako poslední koncert odehrála Southern Rock Blues festival Kolín 2017.

A  v roce 2017 dochází vzhledem k velkému pracovnímu vytížení Jirky a Míry, kteří působí v profi kapele Michal Tučný revival k novým změnám. Přichází jako kytarista zkušený Martin Tejml a za bicí usedá Kamil Jindřich. Kapela se definitivně zařazuje do stylu Southern rock a Blues.

A tuhle bandu vidět a slyšet naživo od té doby fakt stojí za to. Nejaktuálnější info na   -

www.nastarykolenaband.cz

https://www.facebook.com/nastarykolenaband

Novinky

Pořád žijeme a hrajeme :-)

14. 08. 2019
.. a stále zrajeme jako archivní vína :-)

Fanoušci


bandzone.cz.gif